Biz farklıyız. Çünkü biz ERBAALIYIZ...

Özdilek Deneyimlerini Kütahya'daki İş Adamlarıyla Paylaştı

erbaaliyiz kullanıcısının resmi
19 Nisan, 2012 - 00:44 -- erbaaliyiz

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KÜTSO) nisan ayı olağan meclis toplantısına katılan Özdilek AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek, deneyimlerini iş adamlarıyla paylaştı.

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KÜTSO) nisan ayı olağan meclis toplantısına katılan Özdilek AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek, deneyimlerini iş adamlarıyla paylaştı.

KÜTSO Konferans Salonu'nda, Oda Meclis Başkanı Nihat Delen başkanlığındaki toplantıda konuşan Özdilek, ilkokula giderken hafta sonu tatillerinde kahvehanelerde çakmak taşı satarak para kazanmaya başladığını, ortaokul yıllarında bisiklete binmek istediğini ancak maddi imkansızlıklar nedeniyle bisiklet sahibi olmadığını söyledi.

Bisiklete hevesinden dolayı Tokat'ın Erbaa ilçesinde bisikletle su dağıtımında çalışmaya başladığını ve pazar yerinde meyve suyu ve su satarak kazandığı parayla aile bütçesine katkıda bulunduğunu belirten Özdilek, şöyle devam etti:

"Öğretmen olan dayımın havlu mağazasında 1965 yılında çalışırken okula da gidiyordum. Tam gün çalışabilmek için Akşam Ticaret Lisesi'ne geçtim, iki yıl orada 35 lira haftalıkla çalıştım. 17 yaşımda Akşam Ticaret Lisesi'nde okurken aile meclisinde Erbaa'daki evimizin satılıp bir mağaza açılması kararı alındı. 1967'de Kapalıçarşı'da 20 metrekarelik dükkan açtık. 1971'de 4 ay süreyle Avrupa'yı dolaştım. Bu yurtdışı seyahati bana büyük tecrübe kazandırdı. Yabancı dil öğrenmek, okumak ve çalışmak istiyordum. Yurtdışında insanımızın ne kadar cana yakın olduğunu, ne güzel hasletlere sahip olduğunu gördüm. 1971'de iki adet Bursa yapısı dokuma tezgahı ve ödünç malzemeyle 5 personel ve yıllık 10 ton üretim kapasitesiyle havlu ve bornoz imalatına başladık. İlk kez gece vardiyasını başlatan Özdilek firmasıdır. Bunu yapmamızın ana nedeni, sabit maliyetleri daha aşağıya çekmekti. İşçilerimize yemek, süt vermeye başladık. 1976'ye geldiğimizde Sümerbank'ın 400 mağazasında Özdilek ürünleri satılır hale geldi. Üretimimizin 4 katı kadar daha piyasadan alımla Sümerbank mağazalarında başladığımız satışlarda iyi para kazandık."

-"Hizmet sektöründe müşteri şikayetleri çok önemli"-

Özdilek, müşteri odaklı düşünmeyen firmaların ayakta kalmasının mümkün olmadığına işaret ederek, kurum kültürünün de benimsenmesi gerektiğini anlattı.

Ekip ruhunu çok iyi oluşturup takım çalışmasını başardıklarını, hizmet içi eğitimler yaptıklarını ve devamlı kendilerini ve çalışanları geliştirdiklerini vurgulayan Özdilek, şunları kaydetti:

"Özellikle hizmet sektöründe müşteri şikayetleri çok önemli. Ulaşan müşteri şikayetlerine mutlaka cevap verilmelidir. İş adamı esnaftır, mütevazidir. Kurmaylarıyla birlikte omuz omuza yürümeli, güven duyulan kişi olmalıdır. Takımı oluşturan adamlar da ona yürekten inanmalıdır. İnanan ama az bilgili olanları, inanmayan fakat bilgili olanlara tercih etmelisiniz. İşe göre eleman aldık, yetki ve sorumluluklara göre görev dağılımı yaptık, adil davrandık. Hedefleriniz rasyonel olmalı, bu hedeflere ulaşmak için takım çalışmasını güçlendirin. Hatalarınızı ve üstün yönlerinizi tespit edin, bu yönlerinize göre rakiplerinizi de takip edin. Çıtayı devamlı yükseltmek zorundasınız, böyle değilse yatırım yapmamalısınız. Herkes nitelikli olmak zorunda, müşteriye daha doğal, daha kaliteli ürünler satılmalı. En önemlisi de gelişmeyi kimse durdurmamalı. En iyi üretimi yapıp, en uygun fiyatla piyasaya sunacaksınız, eğer bunu yapamıyorsanız en iyi yapanı da alkışlayacaksınız."

Daha sonra, KÜTSO Başkanı Nafi Güral ve Delen tarafından Özdilek ile emekli valilerden Acıbadem Bursa Hastanesi Direktörü Ali Fuat Güven'e, Kütahyalı ünlü ressam Ahmet Yakupoğlu'nun "Rengarenk Kütahya" adlı tabloları hediye edildi.

Ayrıca bakınız

17.07.2013 - 19:59
23.02.2012 - 17:04
21.02.2012 - 00:47
19.02.2012 - 22:50
14.02.2012 - 18:04
14.02.2012 - 18:02