Biz farklıyız. Çünkü biz ERBAALIYIZ...

Mehmet Akif Ortaokulu - Avrupa Klasiği

Oluştur: 04/19/2014 19:40
Mehmet Akif Ortaokulu İtalya

Mehmet Akif Ortaokulu’nun AB Bakanlığı 2012 Ulusal Teklif Çağrısı bünyesinde Hayat Boyu Öğrenme Programı (LLP) / Comenius Okul Ortaklıkları Proje Faaliyeti çerçevesinde yürütmüş olduğu, ilçemizin ilk ve tek Comenius Okul Projesi olan “Let’s Have A Culture Break In Europe” adlı proje tüm hızıyla devam ediyor. Projenin beşinci toplantısı İtalya’nın Ferrandina şehrindeki Istituto Comprensivo Statale "Francesco D'Onofrio" adlı okulda gerçekleştirildi.  Bu ziyarete projenin genel koordinatörü ve irtibat kişisi İngilizce öğretmeni Özgür KARADENİZ, proje ekibinden öğretmenler Hakan PAŞALIOĞLU, Murat BOLAT; okul öğrencilerinden Zeynep İrem ÖNDER ve Bilgehan COŞKUN katılmışlardır. 04 – 10 Nisan 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilen bu proje ziyaretine okulun diğer ortakları olan Polonya, Romanya, Almanya ve Yunanistan’daki okullardan da öğretmen ve öğrencilerce katılım gerçekleştirildi.

Ferrandina şehrindeki ortak okulun tüm öğretmen ve öğrencileri tüm proje ekiplerini sıcak ve coşkulu bir gösteriyle karşıladılar. Ortak okulun tüm idareci, öğretmen, öğrenci ve velileriyle bu ziyaret için hazırlanmış olmaları bütün konukları çok mutlu eden bir tablonun oluşturdu.

Faaliyet haftasının ilk gününde sıcak bir karşılama ile okula girdikten sonra, okul müdürü başlangıç konuşmasını yaptı. Tüm ortaklar birbirlerine armağanlar sundular. Sonrasında okulun salonunda ev sahibi okul öğrencilerinden oluşan batı müziği orkestrası, konuklar için bir klasik müzik dinletisi gerçekleştirdi. Devamında, konuk ülke öğretmen ve öğrencilerinin hazırlamış olduğu şarkılar ve oyunlar şeklindeki gösteriler sunuldu.

İlerleyen günler içerisinde, bir önceki toplantıdan şu ana dek hazırlanan proje etkinlikleri sunuldu. Daha sonra o yöreye özgü zeytin ve zeytinyağı üretimi konusunda sunumlar izlendi. Ev sahibi ortakların yardımlarıyla tüm ekipler olarak son derece renkli bir atmosfer içerisinde İtalya’nın en meşhur yemeklerinden orecchiette, cavatelli gibi makarna çeşitleri yapımı gerçekleştirildi. Zeytin ve zeytinyağı fabrikasında incelemelerde bulunuldu. Uggiano Kalesi’nde ise İtalya’nın yine en meşhur ürünlerinden peynir yapımını izlendi ve peynir yapma fırsatı edinildi.

Ferrandina şehri Belediye başkanı da ziyaret edildi. Kendileri tüm konuklara bir hoşgeldiniz konuşması yaptı ve ekiplere armağanlar sunma inceliğini gösterdi.

Kültür konulu projenin bu içeriğinin gereğini yapmak suretiyle, Ferrandina’da İtalya’nın güney yörelerine ait Tarantella danslarını izlendi. Kültürel geziler doğrultusunda, İtalya’nın güney eyaletlerinde Castellana Grotte’deki yer altı mağarası; Alberobello şehrindeki trulli evleri; UNESCO koruması altında bulunan, ülkemizdeki Mardin şehrini anımsatan Matera’daki Sassi antik kenti; gelişmiş bir sahil kenti olan Taranto ve buradaki Ulusal Arkeoloji Müzesi ve Aragonese Kalesi ziyaret edildi.

Tüm hafta boyunca İtalyan mutfağının en ünlü lezzetlerinden pizza, makarna (pasta), balık ve zeytinyağlı yemeklerinin çeşitli tatları denendi.

Ziyaret haftası boyunca, İtalya’ya gelen ortak okulların öğrencileri oradaki ev sahibi öğrencilerin konukları oldular. Bu ziyaret sonucunda Mehmet Akif Ortaokulu ekibi İtalyan halkının oldukça sıcakkanlı, yardımsever olduğunu gördüğünü dile getirdi. Futbola olan düşkünlük Türk ve İtalyan halkının en belirgin ortak özelliğiydi.

İrtibat kişileriyle yapılan toplantıda, bir sonraki toplantı yeri olan Türkiye’deki final toplantısına kadar yapılacak etkinlikler ve hareketlilikler hakkında görüş alış verişinde bulunuldu ve kararlar alındı. Ziyaret haftasının son gününde okulda bir veda programı düzenlendi. Bu ziyarette de bundan önceki ziyaretlerde olduğu gibi, projenin en hüzünlü anı, ayrılırken birbirlerine gözyaşlarıyla veda eden öğrencilerin ortaya koyduğu tabloydu.

http://mebk12.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/60/04/734379/icerikler/okulumuz-italyada_1198235.html

Yeni yorum ekle

Yazar Hakkında

Erbaaliyiz.Com
Erbaalı...