Biz farklıyız. Çünkü biz ERBAALIYIZ...

Ziraat Odası Başkanı Köksal'dan Tütünle İlgili Açıklama

erbaaliyiz kullanıcısının resmi
7 Ağustos, 2012 - 00:24 -- erbaaliyiz

Erbaa Ziraat Odası Başkanı Arif Yılmaz Köksal, Tokat genelinde bu sene 2 bin 400 ton tütün rekoltesi beklendiğini bildirdi.

Köksal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2011 yılında tütün fiyatlarında yükselme olduğunu belirterek, "2011 yılında tütünün tonu 9 bin 500 lira olarak açıklandı. Ziraat Odasının girişimiyle Tekel'in elindeki tütünler bittiği için geçen sene tütünün tonu Erbaa'da 10 bin 500 liraya satıldı. Bu da büyük rakamlara ulaştı. Vatandaş da bu sene özellikle ova köylerinde tütüne yönelmeye başladı. Tokat genelinde bu sene 2 bin 400 ton tütün rekoltesi bekleniyor. Önceki yıllarda tütün üretiminde düşüş oldu. Bu sene bir yükseliş trendine geçti. Bunun sebebi de tütün fiyatlarındaki artış" diye konuştu

Erbaa ilçesinde 1800'lü yıllardan günümüze tütün yetiştiriciliği yapıldığına değinen Köksal, şöyle devam etti:

"Ben aynı zamanda tütün yetiştiren bölgenin çocuğuyum. Bugün bölgemizde daha modern bir tütün yetiştiriciliği var. Ama tabi dedelerimiz tütüncüydü. Bugüne geldiğimizde artık hizmet, dikme makinesiyle biraz daha teknolojik oldu. 1800'lü yıllardan günümüze tütün yetiştiriciliğin bir hayli kolaylıklar oldu. Geçmiş yıllarda 5 bin ton tütün olurdu. Hemen hemen ova köylerinde tütün yapılırdı. Erbaa'nın birinci derecede geçim kaynağı tütündü. Ondan sonra diğer ürünler gelirdi. Ama bugün artık tütün aşağı yukarı geçmişe oranla üçte iki oranında azaldı. 5 bin tondan bin 700 tonlara kadar düştü."

Tütün Teknolojisi Mühendisi ve aynı zamanda tütün eksperi Hasan Özcan ise Niksar, Erbaa ve Taşova ile Tokat'ın merkez köylerinde tütün alımı ve sevkıyatı yaptıklarını ifade etti.

Tokat genelinde 74 köyden tütün alımı yaptıklarını belirten Özcan, "Tütün, bu bölgede tarım ürünleri ve tarım açısından birinci sıradayken 2002'de Tekel'in özelleşmesinden sonra tütün ekim alanı ve ekici sayısı çok düştü. Son iki yılda yurt dışından sigaracıların talebine göre biraz arttı. Bu artıştaki en büyük sebep fiyat. Bu yıl da yüzde 10'luk üretici ve alan artışı gözleniyor. Amacımız daha çok tütün ürettirmek, köylüyü köyde tutmak, çiftçinin para kazanması. Çiftçi para kazanırsa göç olmayacak. 2002'den beri bölgemizde 'Yunan Basması' dediğimiz tütün ekiliyor. Erbaa'da 27 bin dekar alanda tütün tarımı yapılıyor. Birinci kalite bir ton tütünün baş fiyatı 11 bin 600 lira olarak açıklandı" dedi.

Tütün üreticisi Tamer Nişancı da 6 dönüm alanda tütün yetiştirdiğini, tütün maliyetlerinin 7-7,5 lira arasında değiştiğini belirterek, bu yıl beklentilerinin yüksek olduğunu söyledi.

Muhabir: Recep Bilek / Ekber Türkoğlu

Yayıncı: Ahmet Ekici - Tokat

Haber: http://www.haberler.com/erbaa-ziraat-odasi-baskani-koksal-aciklamasi-384...