Biz farklıyız. Çünkü biz ERBAALIYIZ...

Başkan Yıldırım TBB Encümen Üyesi Seçildi

Oluştur: 06/10/2014 13:45
Başkan Yıldırım TBB Üyesi

30 Mart yerel seçimlerinden sonra yapılan ilk Türkiye Belediyeler Birliği Meclis toplantısı bu gün Ankara’da Sheraton Ankara Hotel’de yapıldı. Toplantıda Erbaa Belediye Başkanı Hüseyin Yıldırım Türkiye Belediyeler Birliği Encümen Üyeliğine seçildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yeniden birlik başkanı seçildiği toplantıda Erbaa Belediye Başkanı Hüseyin Yıldırım Türkiye Belediyeler Birliği’nin 13 encümen üyesinden biri oldu.

Birlik Başkanı, Başkanlık Divanı ve Encümen Üyelerinin seçimi gündemiyle toplanan TBB Meclis Toplantısı, İçişleri Bakanı Efkan ALA, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris GÜLLÜCE, siyasi partilerin yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcıları, belediye başkanları ve yabancı konukların katılımıyla gerçekleşti. Geçtiğimiz ay Soma’da vuku bulan maden ocağı kazasında hayatını kaydeden madencilerin de anıldığı toplantının açılış oturumunda İçişleri Bakanı Efkan ALA, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris GÜLLÜCE, TBB ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir TOPBAŞ birer konuşma yaptı.

Bakan Ala; “İradeyi ya Halk, ya da Halktan Yetki Alanlar Kullanabilir”

Açılış oturumunda konuşan İçişleri Bakanı Efkan ALA, “İçişleri Bakanlığı denildiğinde akla gelen negatif yetkilerdir. Osmanlı’da ve Tanzimat’tan önce de elbette belediyenin yerine getirdiği hizmetleri yerine getiren çok çeşitli yerel yönetim birimlerimiz vardı. Bugün itibariyle belediyecilik yönetim sistemleri içinde merkezi bir konuma oturmuştur. Siz bin yılın sorumluğunu taşıyorsunuz demektir. Bir sürü hizmet verebilirsiniz ama 1000 yıllık şehri isteyerek kuramazsınız. Bunun için 1000 yıl geçmesi gerekir. O zaman böyle hızlı kentleşme, hızlı göç ve hızlı bir hayatın hüküm sürdüğü bizim dönemimizde yükümlülük mevcut mirası korumak ve gelecek nesillere aktarmaktır. Önce o mirası koruyacağız sonra da bugün ki insanların güncel mahalli ihtiyaçlarını en kaliteli şekilde sunmaya gayret edeceğiz” diye konuştu.

Kentler olarak çok hızlı kararlar alması gerektiğine değinen Bakan Ala, elektronik ortam sayesinde artık tüm şehirlerle rekabet halinde olunduğunun unutulmaması gerektiğini kaydetti. Bakan Ala konuşmasında vatandaşların yönetime katılmalarının önemine dikkat çekerek, artık o beldenin sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumlarıyla yönetişim anlayışı çerçevesinde birlikte yönetim politikaları belirlenmesi gerektiğine işaret etti.

Bakan Ala, “Artık günümüzde çeşitli tiplerde yöneticiler var. Birincisi işleri yapar, yaptırır, inisiyatif alır. İkincisi çok meşguldür ancak ne yaptığını sayamaz, olanı biteni seyreder. Üçüncüsü ise zaten olup bitenden bile olmayan yönetici tipidir. Tavsiyem birinci tip yönetici olmanızdır” dedi.

Belediyelerin yönetim sistemi içinde merkezi rol üstlenmesi kararının yeni büyükşehirlerin hayata geçirilmesinin açık bir göstergesi olduğuna değinen Bakan Ala, yeni yasa ile artık vatandaşın merciinin değiştiğini kaydetti. “Bundan sonra TBB ile çok yakın bir çalışma içinde olabiliriz. Biz İçişleri Bakanlığı olarak o negatif yetkileri bir kenara bakıp, pozitif adımlarla yapacağımız mevzuat değişikliği ve reformlarda TBB ile birlikte vatandaşlarımıza daha kalite hizmet sunma konusunda çalışma yürütebiliriz” şeklinde konuşan Bakan Ala, seçilmişlerin irade yetkisine sahip olmalı gerektiğini vurgulayarak “İradeyi ya halk, ya da halktan yetki alanlar kullanabilir” dedi.

Yerel yönetimlerin güçlenmesinin merkezi yönetimi de güçlendirdiğini ifade eden İçişleri Bakanı Efkan Ala, güçlü Türkiye’nin fonksiyonları ayrıştırılmış güçlü merkezi yönetim ve güçlü yerel yönetimlerle ortaya konacağını belirtti.

Bakan Güllüce; “Anadolu’yu Fotoğraflayıp Kent Bilgi Sistemine Aktaracağız”

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris GÜLLÜCE ise belediyelerle en fazla ilgisi olan iki Bakanlıktan birinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olduğuna işaret etti. Uydu ile tüm Anadolu’yu ve yerleşim yerlerini fotoğraflayarak kent bilgi sistemine aktaracaklarını söyleyen Bakan Güllüce, “Artık belediyeler bir yıl içinde tamamlanacak bu sistem ile ayrı bir hizmet almadan, Bakanlığın ana bilgisayarı üzerinden bu verilere ulaşabilecek” dedi.

Belediye başkanlarına bazı hatırlatmalarda bulunan Bakan Güllüce, şöyle konuştu: “Belediye başkanlarımız kentsel dönüşüm alanını belirleyip bize sunduğunda, bu karar Bakanlar Kurulundan geçtikten bunun geri dönüşü yok. Halkla birlikte bu çalışmaları yürütüp, kesin çizgilerle dönüşüm alanları halkla beraber belirlenip Bakanlığımıza sonra sunulmalıdır. Belediye başkanlarımız Bakanlığımızın Kentsel Dönüşüm Alt Yapı Genel Müdürlüğümüzden bu konuda bilgi alabilirler. Ayrıca belediyelerimiz bizi Maliye Bakanlığı gibi düşünmekteler. Ancak bizim belirli bir bütçemiz var. Çevre cezaları için kesilen paralar çevreyi iyileştirmek için kullanıldığından belediyelerimize araç yardımı yapılmaktadır. Ancak bu da kısıtlı bir bütçe olduğundan öncelikle küçük ölçekli belediyelerimizden başlanmaktadır. Ayrıca turizm öncelikli yaklaşık 400 belediyeye ayrılmış bütçemizde toplam 11 milyon TL’dir”.

Başkan Topbaş; “Belediyeler Kalkınma ve Demokrasiye Daha Çok Katkı Sunmalı”

Toplantının açılışında konuşan Başkan Kadir TOPBAŞ, 1945’de bir dernek olarak kurulan ve bugün ciddi ölçekte hizmet veren TBB’nin yerel yönetimleri tek çatı altında toplayarak geleceğe birlikte yürüneceğinin altını çizdi.

“İnsanoğlu birçok yerleşim ve yönetim evrelerinden geçti. Kabileler, imparatorluk, diktatörlük gibi dönemler yaşadı. Bugün demokratik bir süreç yaşamaktayız ve iyi ki demokrasi var. Arzumuz ileri demokrasiye ilerlemek, şeffaf katılımcı bir yerel yönetim anlayışını ortaya koymaktır” diyen Başkan Topbaş, gelişmiş ülkelerin yerel yönetimlerine verdikleri önemle bu mesafeleri aldıklarını kaydetti.

Hem millete, hem de başka ülkelere örnek olmak üzere çalışmalar yapılması gerektiğine değinen Başkan Topbaş, artık devletlerin değil şehirlerin yarıştığını söyleyerek 2005 yılında dünya nüfusunun yüzde 50 nispetinde kırsal ve kent nüfusu olarak dengelendiği konusunda bilgi verdi.

Başkan Topbaş; “O günden itibaren de şehirlerin nüfusu giderek artıyor. Bu süreçte kent yönetimleri doğru planlamalar yaparlarsa, planlı gelişmenin üzerinde hassasiyetle dururlarsa geleceğe daha farklı yürüyebiliriz. Türkiye’de bugüne kadar 5 yılık kalkınma planları yapılırken maalesef ulusal kalkınma planları yapılmadı. Ülkemizin ana kararları anlamına gelen ulusal planlar olmadığı için bölgelerin nasıl gelişeceği, şehirlerin kendi özelliklerini nasıl ön plana çıkarabileceği bilinmiyordu. Bu nedenle yerel yöneticiler de şehirlere kendi bilgi ve becerileri kadar fonksiyon yükleyebildi ve hizmet edebildi. Sayın Başbakanımızın talimatıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu eksikliği gidermeye çalışıyor. Kentlere göç planlı ve düzenli bir şekilde sağlanamadığı için şehirlerimizde halan devam eden dengesiz bir gelişim var. Yaşam alanlarını daha kaliteli hale getirmek zorundayız. Hedefi olmayan bir gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez. Halka rağmen adım atılmazsa başarılı olunacaktır. İnsan her şeyi affeder ancak adam yerine konmamayı affetmez” dedi.

UCLG ve UNACLA Başkanlığı ve BM’deki çalışmalarına ilişkin meclis üyelerini bilgilendiren Başkan Topbaş, insanların kaderlerinin birbirine bağlı olduğuna değindiği konuşmasında bütün dünyada büyük şehirler başta olmak üzere ulaşım ve çevre konularının önem taşıdığını söyledi. Ülkenin hangi bölgesinde, hangi farklı ürün yetiştirilerek dünya piyasalarına açılabileceği konusunda TBB’de yapılan çalışmadan bahseden Başkan Topbaş, halkın emeğinin istihdama dönüştürülmesi halinde göçün de önüne geçilebileceğine işaret etti.

Hz. Mevlana’nın “Bir neslin geleceğini bir önceki nesil hazırlar” sözünü hatırlatarak planlama yapılırken tarım arazilerinin de korunması gerektiğini söyleyen Topbaş, “Çevre ile ilgili mücadele bize düşmektedir. 77 milyonluk büyük bir aile olduğumuzun bilinciyle hareket etmeliyiz. Yaşama, barınma ve inanç kutsaldır. İnsanların inançlarına, kültürüne ve diline bakmaksızın herkese eşit mesafede dengeli bir hizmet üretmek zorundayız.” dedi.

Başkan Topbaş konuşmasının sonunda seçilen belediye başkanlarını tebrik ederek “Yarınlar güzel olsun istiyoruz. Dünden ve bugünden farklı yarınlara birlikte yürüyelim” mesajını verdi.

Önceki Dönem Encümen Üyelerine Teşekkür Plaketi

Başkan Topbaş’ın konuşmasının ardından 2009-2014 dönemi TBB Encümen Üyelerine; İçişleri Bakanı Efkan ALA, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris GÜLLÜCE, TBB ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Başkanı Kadir TOPBAŞ ve E. Bakan, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma ŞAHİN tarafından plaketleri takdim edildi. Başkan Topbaş, “Bir önceki dönem güzel hizmetler verdiğimiz, yerel yönetimlerin güçlendirilmesi konusunda yürüttüğümüz faaliyetlere katkı veren belediye başkanı arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Hizmete girdiğimiz zaman siyasi kimlikten öte, eşit mesafede hizmet yürüttük. Bizim hizmet anlayışımız da bu var” dedi.

Yeni yorum ekle

Yazar Hakkında

Erbaaliyiz.Com
Erbaalı...