Biz farklıyız. Çünkü biz ERBAALIYIZ...

Erbaa Belediyesi'nden Horoztepe Atağı

Oluştur: 02/13/2015 11:03

Erbaa Belediyesi M.Ö 2400'lü yıllardan kaldığı tahmin edilen Horoztepe nekropolünde arkeolojik kazı yapılması için çalışmalara başladı.

Milattan önce 2400'lü yıllardan kaldığına inanılan alanını ortaya çıkartmak için, Erbaa Belediyesi çalışmalara hız verdi. Çalışmalar kapsamında Frankfurt Goethe Üniversitesi Arkeolojik Bilimler Enstitüsü Anabilim Dalı Başkanı PD Dr. Dirk Wicke Erbaa'ya gelerek Horoztepe nekropol (Mezarlık) alanını inceledi.
Erbaa Belediyesinin çağrısıyla Almanya'dan Erbaa'ya gelen Dr. Wicke, daha önce 28.500 metrekare olan, incelemeler sonucu Sivas Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından 85.000m2’ye çıkarılan sit alanını gezdi. Alanda yapılan sondaj çalışmalarının raporlarını inceleyen Arkeolog Dirk Wicke Horoztepe alanında 3 farklı medeniyetin varlığına dair bulgulara rastladıklarını belirtti. Yapılacak kazı sonucu tarihi alanla ilgili fikirlerin netleşeceğini belirten Dr. Wicke 2015 Ağustos ayında Kültür Bakanlığının izniyle birlikte çalışmalara başlayacak.

KAMULAŞTIRMA YAPILACAK

Tarihi alanda gerçekleştirilecek kazıların ilk olarak Erbaa Belediyesine ait nekropol (Mezarlık) alanında başlaması planlanıyor. Sivas Kültür Varlıkları Koruma Kurulu mezarlık alanındaki yeni döneme ait 40 adet mezarın kaldırılmasına izin vermesiyle birlikte, çalışmalar öncesi mezarlıktaki 40 mezar buradan taşınacak. Nekropol alanı dışında kalan bölgedeki çalışmaların başlatılabilmesi için mezarlık alanı dışında kalan sit alanının kamulaştırılması gerekiyor.

UZUN SOLUKLU BİR ÇALIŞMA OLACAK

Erbaa Belediye Başkanı Hüseyin Yıldırım, yaptığı açıklamada " Nedense Erbaa tarihten yoksun, sadece tarım ve sanayi şehri gibi algılanırken; biz arkadaşlarımızla tarihi bir envanter çalışması yaptık. Erbaa'da tarih var dedik. Bizim için en önemli yer Horoztepe alanıydı. Erbaa'ya girişte kahverengi yazı ile Horoztepe yazısını görüyorsunuz. Bu yazıyı takip ettiğinizde tütün tarlası veya tarımla uğraşılan yerleri görüyordunuz. Biz ilk günden itibaren çalışmalarımızı başlattık. Burasıyla ilgili arkeolojik sondaj çalışmaları Müze Müdürlüğü gözetiminde gerçekleşti. Bu sondaj çalışmaları sonucu yaklaşık 25 dönüm olan sit alanı, Sivas Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından 85 dönüme çıkartıldı. Biz burayı ortaya çıkartmak istiyorduk Türkiye'de bir hoca arayışına girdik. Yaptığımız araştırma sonucu buna vakit ayıracak bir bilim adamı bulamadık. Bu çalışmayı iki türlü yapma yöntemi vardı. Bu çalışmayı ya Kültür Bakanlığı vasıtasıyla Türk hocalarla yapacaktık ya da müze ile yapacaktık ama müzenin de yeterli personeli bulunmadığı için biz yönümüzü yurtdışına çevirdik. Yurtdışında yaptığımız çalışmalar sonucu Frankfurt Goethe Üniversitesinde görevli Dr. Dirk Wicke'yi Türkiye'ye davet ettik. Erbaa'ya gelerek burada yapılan çalışmaları inceledi. Burada 3 farklı medeniyetin varlığına dair bulgular olduğunu belirtti. Buradaki alanı şöyle tarif etti "Ben burada kazıya başladığımda buradan emekli olurum." böylesine uzun soluklu bir çalışma olacak. Dirk Wicke ve biz Horoztepe ile ilgili dosyamızı hazırladık ve Kültür Bakanlığımıza sunduk. Nisan ayı gibi izinlerimiz çıkacak. Kazılar öncelikle Erbaa Belediyesine ait olan Nekropol dediğimiz mezarlık kısmında başlayacak. Burada temennimiz çıkacak eserlerle tüm dünyada ses getirmek. İnşallah burayı ortaya çıkaracağız." diye konuştu.

HOROZTEPE'DE İLK KAZI 61 YIL ÖNCE YAPILDI

Horoztepe nekropolünde 1954 yılında Tahsin Özgüç ve Mahmut Akok tarafından gerçekleştirilen ilk kurtarma kazısında bugün, Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesinde sergilenen Ana tanrıça Heykeli, Sisturm, Boğa Heykelciği, Geyik Heykelciği, Kirmen ve Güneş Kursu gibi bir çok eser çıkarılmıştı.

Yeni yorum ekle

Yazar Hakkında

Erbaaliyiz.Com
Erbaalı...