Biz farklıyız. Çünkü biz ERBAALIYIZ...

Erbaa Belediyesi Yeni Meydan İçin Düğmeye Basıyor

Oluştur: 02/19/2015 13:35

Erbaa Belediyesi Erbaa'nın çehresini değiştirecek, Cumhuriyet Meydanı, Çarşı Sağlıklaştırması, Gazi Bulvarı ve Erek Caddesini kapsayan yeni bir proje yarışması yapmak için hazırlıklarına başladı.

Erbaa Belediyesi Cumhuriyet Meydanı, Çarşı Sağlıklaştırması, Gazi Bulvarı ve Erek Caddesini kapsayacak yeni proje yarışması için kolları sıvadı. "Yeni Erbaa" hedefiyle uygulanacak projeleri yarışmalarla belirlemeyi plânlayan Erbaa Belediyesi, Yeni Cumhuriyet Meydanı ve neredeyse Erbaa şehir merkezinin tamamını kapsayacak yeni bir yarışma için çalışmalara başladı.

Türkiye'nin her yanından mimarların katılabileceği bir yarışmayla şekillenmesi beklenen Erbaa ile ilgili konuşan Başkan Hüseyin Yıldırım söz verdikleri gibi şehri yönetirken ortak aklı göz önüne alacaklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü. "Şehirler bir kişinin sözüyle bir tek kişinin kararlarıyla yönetilecek yerler değildir. Yetkiler geçicidir, sınırlıdır. Sınırları aşan projelerde mutlaka ama mutlaka farklı fikirleri alarak fikir çatışması sonucu ortaya çıkacak ortak aklı kullanmalıyız. Bu fikirleri de vatandaşla paylaşmalıyız. Biz göreve geldiğimiz günden bu güne beş tane proje yarışmasıyla ilgili hazırlık yaptık. Bunlardan birisi olan Çamlıkla ilgili projemiz bitti. Şimdi Cumhuriyet Meydanı, aynı zamanda çarşımız, Gazi Bulvarımız ve Erek Caddesiyle ilgili proje yarışmamız da bugünden itibaren ortak akılla başlayacak.

GEÇMİŞ İLE GELECEK ARASINDA BAĞ KURUYORUZ

Biz bu proje ile merkezimize insanı aldık. İnsana yönelik projeler yapıyoruz. İnsanların rahat edeceği, insanların rahatlıkla sosyalleşeceği, rahatlıkla ticarî faaliyetlerini yapabileceği alanlar tasarlıyoruz. Erbaa'da kentin kimliğine uygun hareket ediyoruz. Kentin geçmişiyle geleceği arasında bağ kuruyoruz. Aynı zamanda projelerimiz arasında uyum sağlıyoruz. Çamlık meydandan ayrılamaz, meydan çamlıktan ayrılamaz. Aynı zamanda meydan çarşıdan, çarşı da Gazi Bulvarından ayrılamaz. Bu sebeple projeleri önemsiyoruz.

Türkiye'de sayılı yarışmalar yapmış ve çok ciddî başarılar elde etmiş hocaların- bilim adamlarının eşliğinde yapılan, tek aklın değil ortak aklın ürünü olan projeler bunlar. Bunlar ortaya çıktığında vatandaş inşallah beklediğimize değmiş diyecek. Vatandaşlarımız bu konuda müsterih olsunlar her şey Erbaa için. Her şey Erbaa'nın geleceği için. Erbaa emin ellerde güvenli bir gemide yol alıyor. İnşallah hedef ettiğimiz limana hep birlikte ulaşacağız." diye konuştu.

Yarışmaların jüri başkanlığını yürüten Mimar Kenan Güvenç ise "Bu aslında bir yarışmalar serisi. Ancak buna sadece bir yarışma serisi olarak da bakmamak gerekiyor. Bu yarışmalar sosyal bir proje aslında. Kentsel dönüşümü sosyal anlamda nasıl yeniden sağlarız? Bu konuda sayın başkan ve biz oldukça kararlıyız. Çamlık bu yarışmaların ilk adımını teşkil ediyor. Bundan sonra daha hızlı bir şekilde diğer projeler gündeme gelecek ve sonuca gideceğiz. Çamlık ilk olduğu için biraz zaman aldı. Bundan sonrakiler daha ritmik olarak gelişecek ve peş peşe gelecekler. Benim tahminim sonbahardan itibaren çamlık açılmış- inşaatı tamamlanmış olacak. Yeni yarışmaların da projelerini elde etmiş olacağız çok büyük ihtimalle."

ERBAA SESSİZ DEVRİM GERÇEKLEŞTİRİYOR

Erbaa'nın sessiz bir devrim gerçekleştirdiğini sözlerine ekleyen Güvenç "Ülke tarihinde kentleşme açısından Erbaa sessiz sessiz neredeyse bir devrim gerçekleştiriyor. Kamuoyunda şuanda gerekli etki şuanda yaratılamıyor olabilir ama çok önemli bir strateji kararlılıkla uygulanıyor. Bu yarışmalar sonucunda biz çok kıymetli bir deneyim elde etmiş olacağız. Burası yeni Erbaa çok doğru bir tanımlama. Yeni ama eskiyi de reddetmemiş bir Erbaa olacak. Var olanın dinamikleri üzerinde yükselmiş yeni bir filiz olarak görmek daha doğru sayılabilir " diye konuştu.

Yeni yorum ekle

Yazar Hakkında

Erbaaliyiz.Com
Erbaalı...