Biz farklıyız. Çünkü biz ERBAALIYIZ...

Erbaa Müftülüğü Üç Aylar ve Regaip Kandil Mesajı

Oluştur: 04/27/2014 23:10
Mehmet Ceylan Erbaa Müftüsü

Üç Aylar Ve Regaib Kandili Peygamber efendimiz (s.a.s) ‘in Kutlu Doğumunun 1443. yıldönümünü çeşitli etkinliklerle manevi atmosfer içerisinde kutladığımız Nisan ayını rahmet ve bereket ayının habercisi olan Ramazan ayının da içinde olduğu ‘’Üç aylar’’a kavuşarak uğurluyoruz.

Halk arasında üç aylar diye ifade edilen Recep, Şaban ve Ramazan ayları, samimi kulların af ve mağfiretle ödüllendirilecekleri kutsal zamanlardır. Özellikle Recep ve Şaban ayları, on bir ayın sultanı olarak bilinen Ramazan ayına hazırlık dönemidir.

Üç ayların ilki olan Recep ayına 30 Nisan 2014 Çarşamba günü gireceğiz. Recep ayının ilk Perşembe gecesi ise Regaib Kandilidir. Buna göre 1 Mayıs Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece mübarek Regaib Kandilidir.

Regaib, bağışlanmanın çok olduğu, sevap ve mükâfatın bol bol verildiği feyiz ve bereket gecesi demektir. Bu nedenle rağbete değer gece demektir. Bu gece; kulun yalvarış ve yakarışlarını Yüce Mevla'ya sunacağı ve O'nun sonsuz affından, merhametinden, iyiliğinden bol bol yararlanacağı umut, huzur ve müjde gecesidir. Bu gece; Mirac ve Berat kandillerinin, onbir ayın sultanı Mübarek Ramazan ayının ve Kadir Gecesi'nin de habercisidir. Bu sebepledir ki Regaip Kandili’nde manevî gücümüz artacak, kalplerimiz huzur bulacaktır. Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) Regaib Gecesi'nin içinde bulunduğu Recep Ayı'nda çok dua eder, namaz kılar, oruç tutar, iyiliklerin her çeşidini yapar, sadaka vermeye özen gösterirdi. Âlemlere rahmet olarak gönderilen o yüce Peygamber müminleri örnek Müslüman olmaya teşvik eder, "Allah'ım Recep ve Şaban'ı bizim hakkımızda mübarek, bereketli kıl ve bizi Ramazan'a eriştir' diye dua ederdi.

Hz. Peygamber (s.a.s.) bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyururlar: "Beş gece vardır ki onlarda yapılan dualar geri dönmez. Recep ayının ilk Cuma gecesi, Şaban ayının 15. gecesi, Cuma geceleri, Ramazan ve Kurban bayramı geceleridir.’’ Mevla cümlemizi bu gecelerin kıymetini bilen ve duası kabul olanlardan eylesin.

Bu duygu ve düşüncelerle başta ilçemiz ve ülkemiz olmak üzere bütün İslam aleminin mübarek Üç aylarını ve Regaib Kandili'ni tebrik ediyor, Üç ayların ve Regaib kandilinin, özellikle insanlığın ortak huzurunu tehdit eden şiddetin, savaş ve düşmanlığın yerini barış ve huzura bırakması için rağbetlerimizin iyiye, güzele ve doğruya yönelik olmasını, bu gecede yapacağımız ibadet, dua ve yakarışların kabul olmasını Cenab-ı Mevla'dan niyaz ediyorum.

Mehmet CEYLAN - Erbaa Müftüsü

Yeni yorum ekle

Yazar Hakkında

Erbaaliyiz.Com
Erbaalı...