Biz farklıyız. Çünkü biz ERBAALIYIZ...

İdama Karşı Yürüdüler

Oluştur: 04/15/2014 23:57

Memur-sen Erbaa şubesinin düzenlediği Mısır'daki 529 idam kararını protesto eylemine Erbaa halkından büyük destek geldi. İlçe stadyumundan başlayan protesto yürüyüşü Erbaa Cumhuriyet meydanına ulaştı. Burada toplanan kalabalık Mısır'daki darbe yönetimine tepki gösterirken, aynı zamanda idama mahkum edilen 529 kişinin idamından vazgeçilmesi yönünde sloganlar atılıyor.

Memur-sen öncülüğünde Erbaa ilçe stadyumu önünde saat 17:00 de toplanan grup, sloganlar atarak Cumhuriyet meydanına hareket etti. Mısır'daki zulümler ve son olarak 529 kişiye verilen idam kararlarının kınandığı protesto yürüyüşü Cumhuriyet meydanına ulaştı. Burada yapılan perotesto ve atılan sloganların ardından, Erbaa belediye başkanı Hüseyin Yıldırım, meydana sembolik olarak kurulan darağacındaki idam ipinini ateşe verdi.

Yürüyüş ve protestoların ardından bir de basın açıklaması yapıldı.

Eğitim bir-sen ilçe sekreteri Durmuş Sezgin tarafından okunan basın açıklamasında şunlara yer verildi;

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem;
Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.
Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum
Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boyunum!
Kanayan bir yara gördüm mü yanar ta ciğerim,
Onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim!
Adam aldırmada geç git, diyemem aldırırım.
Çiğnerim, çiğnenirim, hakkı tutar kaldırırım!

Her daim zalimin karşısında, mazlumun yanında olan milletimizin evlatları, atalarımız gibi yine zalimin karşısında, mazlumun yanındasınız. Allah sizlerden razı olsun.

“Sizden biriniz bir kötülük gördüğünde onu eliyle düzeltsin, şayet buna güç yetiremiyorsa diliyle düzeltsin, buna da gücü yetmiyorsa kalbiyle buğz etsin” düsturuyla Mısır’da 529 Müslüman kardeşimizin idam kararını protesto etmek için bir araya gelen ihvan gönüllü kardeşlerim, gençler Allah sizlerden razı olsun….

Yeryüzünde riya, inkâr, hıyanet altın devrini yaşıyor... Diller, sayfalar, satırlar Ebu Leheb öldü diyorlar: Ebu Leheb ölmedi, ya Muhammed; Ebu Cehil, kıtalar dolaşıyor!

Kardeşlerim, Sevgili Gençler!
İslam dünyasının bel kemiği, köşe taşı olan iki ülke vardır. Bunlardan biri Türkiye, diğeri Mısır’dır. Türkiye için her ne fitne, fesat denediler ise başaramadılar, başaramayacaklar. Mısır’da ise oyun devam ediyor… Mısır’ı demokrasiyle tanıştıran, halkın yüzde 52’sinin oyunu alan Muhammed Mursi, 3 Temmuz 2013 tarihinde kalleşçe, haince bir darbeye maruz kalmıştır. Her zaman riyakar, iki yüzlü siyaset izleyen içinde Siyonist, işgalci ve terörist devlet İsrail, ABD, AB ve körfez dikta rejimlerinin de yer aldığı uluslararası destekle gerçekleşen darbeyle Mursi yönetimden uzaklaştırılmış ve hapse atılmıştır.

Bu kirli tezgâh, Siyonist, işgalci İsrail’in güvenliğinin sağlanması, Mısır’dan Filistin'e açılan özgürlük tünellerinin ve refah kapılarının kapatılması, Arap sokağını saran demokrasi ve özgürleşme ateşinin söndürülmesi, elinde kandan, zihninde vahşetten başka bir şey olmayan Suriye diktatörünün ve Baas rejiminin desteklenmesi için kurgulanmış ve uygulanmıştır. Mısır’ı yangın yerine döndüren, çocuk, kadın, yaşlı demeden insanı hedef alan vahşet uygulamalarını rutinleştiren Sisi darbesi, sadece Mısırı ve Mısırlı kardeşlerimizi değil bütün İslam coğrafyasını ve Müslüman toplumları cezalandırmanın yeni miladı olarak kurgulanmıştır.

Darbeciler, yaptıklarına sessiz kalınmasının verdiği cesaretle Mısır halkına yönelik zulümlerini her geçen gün daha da artırmaktadır. Demokrasiye darbe suçuna, her an yeni insanlık suçları ekleniyor. Yaşanan darbe sürecinin ardından Mısır’ın istiklal mahkemeleri, darbeyi reddeden ve darbecilere direnen 529 masum insanı, şiddete teşvik ve karakollara saldırı gibi uydurma suçlarla 25 Mart’ta idama mahkûm etmiştir.

İhvan Gönüllü Kardeşlerim!
529 masumun, 529 mazlumun, 529 İhvanın, 529 insanın idamına dair karar; darbecilerin talimatını makyajlama işlevi gören insanlığın hukuk birikimini ve bu birikimin eseri evrensel hukuk normlarını ayaklar altına almaktadır.

Mısırın sözde adalet mekanizması; sokaklarda öldürülen yüzlerce masum halkın katilleri için bir tek soruşturma bile açamazken, Mısır hapishanelerinde öldürülen 37 tutuklunun ölümü için sadece bir polis memuruna hapis cezası verebilirken, zulme ve haksızlığa direnen 529 insanına idamı reva görebilmiştir. Bu ise kabul edilecek bir durum değildir. Bunu asla ve asla kabul etmiyoruz.

Yapılan yargılamalar tam manasıyla bir maskaralıktır. Hazırladıkları binlerce sayfalık iddianameleri bile okumadan, karşısındaki insanlara savunma hakkı vermeyen bir mahkeme ancak adi bir tiyatrodur. Verilen bu idam kararları bütün Müslümanlara ve tüm insani değerlere açılmış aleni bir savaştır, bir cinayettir.

Bu olay hukuk tarihine kara bir leke olarak geçecek, bu kararların sahipleri hep lanetle anılacaktır. Mısırdaki darbe yönetimine destek veren bütün ülkeler, bu idamların gerçekleşmesi halinde bu cinayetlerin suç ortağı olacaklardır. Batı, bu idam kararları karşısında üç maymunu oynayarak uluslararası kamuoyunda ne kadar ikiyüzlü davrandığını da ortaya koymuştur.

Başta Batılı ülkeler olmak üzere Türkiye’de Gezi Parkı olaylarında parkın ziyarete kapatılmasına, kişilik haklarının korunması adına Twitter’ın erişime kapatılmasına tepki gösterenlerin, 529 mazlumun hayata gözlerini kapattıracak idam kararı karşısındaki sessizliklerinin nedeni nedir? Gerçek şudur ki; Batı ve Batının Türkiye üzerindeki tavrını alkışlayanlar, 529 insanın idam yoluyla katledilmesini değil Youtube ve Twitter’ın erişime kapatılmasını insanlık suçu olarak görüyorlar. Türkiye’ye gösterdikleri tepkinin zerresini dahi Mısır’daki idamlara göstermeyen Batılı ülkeler, bu ikiyüzlü yaklaşımlarıyla bir kez daha sınıfta kalmışlardır. Demokratik değerler üzerine inşa edildiği iddiasındaki Batı, Mısır’da darbe olduğunda ses çıkarmamanın ötesinde darbecilere siyasi ve ekonomik kredi açmış, psikolojik destek vermiş, bugün de idamlara sessiz kalmıştır.

Kardeşlerim!
Mısır meydanlarına idam sehpaları kurulmamalı, insanların hayatları karartılmamalıdır. Mısır meydanlarına darağacı yerine sandık konulmalı, halkının iradesi doğrultusunda Mısır yönetilmelidir. Mısır’da darbe ve vesayete son verilerek Mısır halkının iradesi ve tercihi esas alınmalıdır.

Memur-Sen olarak, 21. yüzyılın utanç vesikası olan başta Suriye, Irak, Doğu Türkistan, Filistin ve Arakan olmak üzere yeryüzündeki tüm vahşetlerin, işkencelerin, katliamların, idamların son bulması için de uluslararası kamuoyunu göreve davet ediyoruz. Zalimler tarafından ezilen ve susturulmak istenen bütün masum ve mazlum insanların yanında olduğumuzu bir kez daha haykırıyoruz. Memur-Sen olarak, bir kez daha darbeleri, muhtıraları, operasyonları ve bütün antidemokratik oluşumları kınıyor, darbe ve başka kılıklara bürünmüş bütün antidemokratik müdahaleleri reddediyoruz. Bizim için Mısır’daki darbeci düzenin idam kararları hükümsüzdür. Katil Sisi Mısır halkına hesap vermelidir ve elbet bir gün verecektir.

Sakın kader deme kaderin üstünde bir kader vardır
Ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar vardır
Gün batsa ne olur geceyi onaran bir mimar vardır
Yanmışsam külümden yapılan bir hisar vardır
Yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardır

Kardeşlerim!
Bu gayri hukuki idam kararını verenleri, kararlarını ve ağababalarını tanımıyoruz.

Şahadeti en yüksek mertebe saymış, kefenini "başına sarık - beline kuşak" olarak sarmış, gemileri yakmış, ölümden korkmayan bir ümmetin fertleri olarak inandığımız davamızdan geri dönmeyeceğimizi bütün dünya bilmelidir.

Sevgili Erbaalılar!
İç içe geçmiş ve her bir halkası fazlaca can yakan trajedi yumağının tam ortasındayız. Darağaçlarına çekilmek istenen 529 can, aslında İslam ümmeti olarak bizim hayata, mücadeleye tutunma arzumuzdur, iştiyakımızdır, şevkimizdir.

Biz umudumuzun darağaçlarına çekilmesine izin vermeyeceğiz. 529 canın bedeninde atan her bir kalp, bugün zulme karşı isyanın çağıldadığı büyük bir şelaleye dönüşecek. O şelalenin dönüştüğü isyan, çağdaş firavunları alaşağı edip adil ve özgür bir dünya var edecektir!

Kardeşlerim!
Buradan insanlığın vicdanına sesleniyoruz. Ey insanlık, Mısır’da insanlık idam ediliyor. Susma. Ey insanlık, Mısır’da insanlık öldürülüyor. Uyan, diren insanlık.

Mısır’da insanlık asılıyor. Artık yeter de, seyretme. Küresel adalet için, insanlığın ölmemesi için, insanı ve insanlığı yaşatmak için, özgürlük meşalenle darağaçlarını yak. İdamları durdur, içindeki Musa’yı haykır. Kukla rejimlerin ve darbecilerin iktidarına son ver.

Bize güç ver... cihad meydanını, Pehlivansız bırakma Allah’ım!
Kahraman bekleyen yığınlarını, Kahramansız bırakma Allah’ım!
Bilelim hasma karşı koymasını, Bizi cansız bırakma Allah’ım!
Ya dağıt kimsesiz kalan sürünü, Ya çobansız bırakma Allah’ım!
Bizi sen sevgisiz, susuz, havasız; Ve sensiz, kimsesiz bırakma Allah’ım!

Erbaadan.com

Habere Ait Resim ve Videolar: 
Haber Resimleri: 

Yeni yorum ekle

Yazar Hakkında

Erbaaliyiz.Com
Erbaalı...