Biz farklıyız. Çünkü biz ERBAALIYIZ...

Niksar'da Tarihi Mezar Taşları

Oluştur: 09/07/2013 23:45

Tokat’ın Niksar ilçesinde birkaç yüz sene öncesinden günümüze kadar kalabilmiş eski mezar taşları dönemlerinin taş işleme sanatının en özgün eserleri olarak kabristanlardaki yerini koruyor. Fiziksel özellikleri ve işlenme biçimi açısından birbirinden farklı ve bir o kadar da anlamlı olan tarihi mezar taşları kabristan ziyaretçilerinin de dikkatini çekiyor.

Mezar taşları ile ilgili envanter çalışması yapacaklarını belireten Belediye Başkanı Duran Yadigar; “Mezar taşları memleketimizin tapu senedir” dedi.

Mezar taşı ustalığının en güzel örneklerinin sergilendiği kabristanlardaki karanfilli, güllü, laleli ve hayat ağacı kabartmalı mezar taşları, gömülü tamamlayan unsur olmanın ötesinde, defnedilen kişinin kimliğini, doğum-ölüm tarihini ve ona ait diğer bilgileri yıllar sonrasına taşıyor.

Açıkhava müzesi niteliğindeki kabristanların korunması, yıpranmış taş eserlerin onarımı özel ilgi ve çaba gerektiriyor. Niksar’ı ziyaret eden bilim insanlarının ortak görüşü; Niksar’daki kabristanlarda yeralan tarihi mezar taşlarının numaralandırılarak tek tek kayıt altına alınması, Osmanlıca yazılı taşların ayrıntılı biçimde çevirisinin yapılarak envanterinin çıkarılması yönünde.

Bölgenin yüzlerce sene öncesine ışık tutacak bilgilerin yazılı olduğu tarihi mezar taşlarının okunması ve kayıt altına alınmasıyla aynı zamanda ilçenin kent belleğinin sağlıklı ve noksansız oluşmasına büyük katkı sağlayacağı düşünülüyor.

Niksar Belediye Başkanı Duran Yadigar, mezar taşları ile ilgili envanter çalışması yapacaklarını belirterek; “Mezar taşlarımız, kentimizin, sosyal tarihini aydınlatırken tarihsel süreçte hangi dönemleri kapsadığının da günümüzdeki kanıtları olarak kabul edilmektedir. Onlar, ulusumuzun ve kentimizin tapu senetleridir. Sessiz ve onurlu duruşlarıyla bilimsel bir dokunuşun başlayacağı günü bekleyen mezar taşlarımızı korumak, anlaşılmasını sağlamak tarihsel bilinç ve sorumluluğumuz olmalıdır” dedi.

Başkan Yadigar ayrıca; “Bu bilimsel dokunuşu sağlamak içinde çeşitli üniversitelerle de işbirliği yaparak, envanter ve kimliklendirme çalışmalarını da biran önce başlatma gayreti içerisindeyiz” diye konuştu.

İHA

Yeni yorum ekle

Yazar Hakkında

Erbaaliyiz.Com
Erbaalı...