Biz farklıyız. Çünkü biz ERBAALIYIZ...

Defineciler Cami'ye Zarar Verdi

Oluştur: 02/10/2014 22:46

Defineciler tarih ecdad dinlemeden eserleri ve yapılara zarar vermeye devam ediyor. Daha öncede kaleler, köprü ayakları ve başka camilere zarar veren definecilerden birkaçı yine bir camimizi daha tahrip ettiler.

Tokat'ta çevre yolu çalışması sırasında patlatılan dinamitler sonrası zarar görerek kapatılan ve onarıma alınan Küçükbeybağı Camii, defineciler tarafından tahrip edildi.

Kent merkezi Küçükbeybağı Mahallesi'nde Osmanlı dönemine ait cami, yaklaşık iki yıl önce mahallenin üzerinde yapımı süren çevre yolu için patlatılan dinamitler sonrası zarar gördü. Zarar gören cami daha sonra onarımı yapılmak üzere Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından kullanıma kapatıldı. Ancak ibadete kapatılan camiye kontrole gelen ekipler, içeride kazı yapılarak tahrip edildiğini fark etti. Ekipler daha sonra durumu yetkililere bildirdi. Kapalı bulunan caminin açık olan penceresinden bakıldığında, cami mihrabının önünün kazındığı ve toprağın bir kenarda toplandığı görüldü.

VATANDAŞLAR TEPKİ GÖSTERDİ

Mahalle sakinlerinden Mehmet Çetin, caminin çevre yolu yapımı sırasındaki patlamalardan dolayı zarar gördüğünü ve kapatıldığını söyledi. Çetin, camide definecilerin gece arama yaptığını söyleyerek, "Defineciler yan tarafı eşerek içeri girmişler, yeri belli. Burası bizim ibadet yaptığımız bir yer. Vicdan sızlatacak bir olay" dedi. Vakıflar Tokat Bölge Müdürü İsmail Aktaş ise, içeride izinsiz kazı yapıldığını ve durumu emniyete bildirdiklerini söyledi. Ayrıca caminin projesinin onaylandığını ve bir kaç ay içerisinde ihalesinin hazırlanacağını söyleyen Müdür Aktaş, bu yıl içerisinde caminin onarılacağını sözlerine ekledi.

DHA - Tokat

Habere Ait Resim ve Videolar: 
Haber Resimleri: 

Yeni yorum ekle

Yazar Hakkında

Erbaaliyiz.Com
Erbaalı...