Biz farklıyız. Çünkü biz ERBAALIYIZ...

Tokat Kentsel Dönüşüm Çıkmazında

Oluştur: 09/07/2013 22:59

Tokat’ta gece kondu ve eski evlerin yer aldığı mahallelerde yapılacak olan kentsel dönüşüm çalışmaları çıkmaza girdi.

Tokat Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Gökrem, binalara birebir yer vermek yerine, kişilerden yerini satın alınıp bedel karşılığında istediği bölgeden ev vermek istenmesine mahalle sakinlerinin sıcak bakmadığını kaydetti. Bu mahallelerde yaşayan insanların maddi imkansızlıklar nedeni ile binasına bakım yapamadığını ifade eden Başkan Gökrem, kentsel dönüşüm çalışmalarının Tokat’ta sağlıklı işlememesinin bir başka nedeninin ise belediyenin TOKİ marifeti ile çalışma yapmak istemesi olduğunu iddia etti. Bu bölgede yapılacak olan kentsel dönüşüm çalışmalarından bir örnek veren Başkan Gökrem, “250 metrekare olan iki katlı ev ve bahçesine biçilen fiyat 45 bin TL. Binanın durumuna bakarsanız bu büyük para ama burada iki aile yaşıyor. Bu para ile aile başka bir ev alamaz. 45 bin TL verdikten sonra karşılığında verecekleri 100 veya 130 metrekarelik bir daireye 80 ile 90 bin TL civarında bir değer biçiyor. Devletten odun kömür yardımı alan bu aile geriye kalan bu rakamı nasıl ödeyebilir? Vadesi uzun olsa da ödeme durumları yok. Bu bölgedeki birçok ailenin durumu bu şekilde. Tarihi binaların etrafının boşaltılarak kentsel dönüşümün olmazsa olmaz yerleri bu mahalleler. Buraların biran önce kentsel dönüşümle taçlandırılması gerekiyor” dedi.

Belediyenin bölgedeki kentsel dönüşüm çalışmalarını durdurduğunu ifade eden Başkan Gökrem, hem belediyenin, hem de mahalle sakinlerinin fedakarlık yapması sonucunda bu bölgede güzel çalışmaların ortaya çıkabileceğini kaydetti

Öte yandan tarihi Sulu Sokak Çarşısı etrafındaki Erenler, Cami-i Kebir, Cemalettin ve Seyit Necmettin Mahallesi'nde 4 yıl süren kentsel dönüşüm için yapılan görüşmelerde, belediye beklenen katılım olmadığı ve arsa sahiplerinin yüksek miktar beklentisi olduğu gerekçesi ile geçtiğimiz yıl projeyi rafa kaldırmıştı. Tokat Belediye Başkanı Adnan Çiçek, söz konusu bölgede kentsel dönüşüm çalışmalarında katılım sağlanamadığı için vazgeçtiklerini açıklamıştı. Başkan Çiçek, “Kentsel olarak elimizde bir tutarımız olmadığı ve katılım sağlanamadığı, TOKİ'nin de belirlemiş olduğu?’en az yüzde 80'i kabul edecek, ayrıca bütün binaların hepsi yıkılarak arsa olarak teslim edilecek' şartı önümüze geldiğimizde vatandaşın istememesi üzerine böylesi bir kentsel yenilemeden vazgeçtik. Şimdi yapacağımız kentsel dönüşümle ilgili nasıl bir sonuç ortaya çıkar, bunu kestirme noktasında biz de sizler gibi zorluk yaşıyoruz" şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Benzer İçerik: 

Yeni yorum ekle

Yazar Hakkında

Erbaaliyiz.Com
Erbaalı...