Biz farklıyız. Çünkü biz ERBAALIYIZ...

Şafak Gümen'in Erbaa Hakkında Yazısı (Neresinden Başlasak)

erbaaliyiz kullanıcısının resmi
30 Aralık, 2011 - 22:42 -- erbaaliyiz

Ülkemizin ve milletimizin geleceği, birlik ve beraberliğine yönelik tehdit, yeni dünya düzenine uydurma kılıflı, “açılım” adlı siyasi tartışmalarının, yine vatan topraklarında albayrağı için şehit haberlerinin ve yine bayram yolunda kazalardan geriye kalan ölümlerin, yaralıların, bitmedi; yine doğal afetlere, yağmur sularında kaybettiğimiz, acılarımızın sıcaklığının gölgesinde bir Ramazan ayını ve Bayramını geride bıraktık.

         Gelişmiş sayılacak bir ülkede, belki de bir yıla dahi sığmayacak, kadersizliğimizi kader sayarak geçiştirdiğimiz sadece üç memleket gerçeği ile geçmiş Bayramınızı her şeye rağmen kutluyorum, bir daha ki bayramlara daha sağlıklı ve rahat kavuşmamızı tüm milletimiz için arzuluyorum.

BAYRAM YOLUNDA MEMLEKET DÜŞÜNCELERİ !

         Bayram dolayısıyla, Ramazanın son üç günü de içeren Niksar’ a yaptığım ziyaretimi de sonlandırarak tekrar hayatın bitmeyen telaşına kapıldık herkes gibi.

         Ramazanın son üç günü derken, bir başka yazımda bahsetmeyi düşündüğüm, her yıldan farklı bir ramazan ayı yaşayan, bu farklı ramazan ayını Niksarlıya, tamamen kendi öz kaynakları ve insanının becerisi ile yansıtan tüm Niksar Belediyesinin mensuplarına da gönülden teşekkür ediyorum. Gerçekten faklı ve kısa bir sürede bence çok büyük bir organizasyon başarmışlar. Niksar’ da Ramazan etkinliklerinin filizini ateşleyen fikir sahiplerini, becerilerini profosyonellere taş çıkartacakçasına sergileyen Niksar’ın bu yetenekli gençlerine ve onlara bu imkanı sunan Belediye Başkanı Duran Yadigar’ı ve ekibini de kutluyorum. İnşallah bu Ramazan etkinlikleri Niksar’lının, Niksar’ın geleceğinin tekrar önünün açılması açısından bir gösterge, bir moral motivasyon olur da, devamı gelir diye düşünmek istiyorum.

         Aslında değinmek istediğim konu farklı da olsa gördüğüm bu güzelliği yazmadan geçemezdim.

         THY ERBAA ‘DA !...

         Yaşadığımız yüzyılda biliyorsunuz ki dünyamız küçük bir köy gibi artık, gerek ulaşım, gerek iletişim alanındaki akıl almaz gelişmelerle. Bu gelişmelere ayak uyduranların ayakta kaldığı, hızlı gelişmelerin ucunu çok az dahi kaçıranların geride kalmaya mahkum olduğu günümüzde Tokatımızın yalnızca bir istisna harici bu olumsuz gidişattan etkilendiği hepimizce malum. Tokat’ ı, Turhal’ ı, Zile’si, Niksar’ ı bugüne kadar ki kazanımlarını dahi koruyamaz duruma gelmişken,  istisna olarak Erbaa ilçemizi görmekteyiz. Bundan belki de on-onbeş yıl öncesine kadar bu şehirlerimizin ardından gelen Erbaa’ nın her alanda gösterdiği başarılı gelişimin nedenlerini falan tartışmak yazmak değil amacım. Zaten Erbaa’ nın, Tokat dahi SOS sinyalleri verirken gelişmekte olduğu somut olarak ortadır, tespit edilmiştir. Tokat’ ın genelinde bir gerileme varken Erbaa’ daki gelişme ayrı bir yazı konusu, bunu da zaten ilerleyen günlerde beraber tartışacağız, irdeleyeceğiz.

            “HİÇBİR BAŞARI TESADÜF DEĞİLDİR.”

         Hepimizce bilinen, kullandığımız iki cümleye dikkat çekmek istiyorum. Birincisi “ başarı küçük ayrıntılarda gizlidir”, ikincisi ise “hiçbir başarı tesadüf değildir”.

         Bayram dolayısıyla Niksar’ a gelirken vardığım sonuç buydu. Bu sonucu sizlerle paylaşmak ve beyin fırtınası yapmak istedim. Yazımın başında da belirttiğim gibi artık dünyamızın iletişim ve ulaşım imkanlarıyla, adeta küçük bir köy gibi olduğuna dikkatinizi çekmiştim. Peki küçük bir köy olabilen dünyanın Tokatımız neresinde acaba. Geçenlerde yine basından öğrendiğimize göre Tokat ili Türkiye’ de yaşanılabilir vilayetler arasında 51. sırada yerini almış, şükür ki plaka numaramız gibi 60. sıralarda falan kalmamışız diye acı acı tebessüm ettim kendimce.

         Bayram için gelirken havayolunu tercih ettim. Havayolunu derken özel uçakla Tokat havaalanına inmedim tabii ki. Niksar’ a en yakın Samsun veya Amasya Merzifon havaalanlarından birini tercih etmem gerekiyordu, ben de Amasya Merzifon havaalanını tercih ettim. Hem daha ekonomik hem de bana bu yazıyı kaleme aldıran esas sebep olan Erbaalının havayolunun imkanlarını üç ay öncesinden ilçesine kadar getirmesiydi sebebim.

 Malumunuz Tokat havaalanı yaklaşık bir yıldır kapalı, kısa vadede pek açılacak gibi gözükmüyor da. Günümüz Türkiye’sinde kırka yakın vilayetimize uçakla yolculuk mümkünken, İstanbul’ da nerdeyse 350-400 bin hemşehrisinin yaşadığı Tokatımız maalesef bu imkandan mahrum. Bu ayrı bir konu, ben de 16 Eylül Çarşamba günü THY nın AIRBUS tipi teknloji harikası uçağı ile İstanbul’ dan saat 17 de bindiğim uçaktan daha saat 18 dahi olmadan Amasya Merzifon havalanına varmıştım. Keyifli bir saatlik bir uçuş sonrası esas ayrıntı benim için Amasya Merzifon havalaanında yolcuları bekleyen Amasya, Çorum servislerin yanında Erbaa servis minübüsünün olmasıydı. Evet Tokat’ a değil, Turhal’ a değil, havaalanında bekleyen üç servisten biri Amasya, biri Çorum, birisi de bizleri  Erbaa’ ya kadar ücretsiz olarak aktaracak olan THY’ nin Erbaa servisiydi. Sonuçta on kadar yolcuyla beraber THY’ nin Erova firmasından tuttuğu servisle 1,5 saatlik bir yolculuk sonrası toplam 2,5 saatlik keyifli bir yolculukla İstanbul’dan memleketimize ulaşmıştık.

         İşte o anda sevgili Erbaalı hemşehrilerimizi, Erbaa’ yı bir kez daha takdir ettim. Servis sürücüsünün ister yolcu olsun, ister olmasın her uçak inişine gerek Merzifon’dan Erbaa’ ya, gerekse de Erbaa’ dan Merzifon’ a gittiğini öğrendiğimde vilayetimizde yaşayan Tokatlılara ise Erbaa’ dan sağlanan bu imkanı tavsiye etmek istiyorum. Gerçi Tokat’ a Erbaa’ nın üç ay sonrasında Sivas Havaalanına servis imkanı sağlandığını basından öğrenmiş olsam da, vilayet ilçesinin gerisinden geliyor diye düşünmedim de değil.

         Şimdi en basit gibi görünen bu olaydan çıkardığım sonuç “ hiçbir başarının tesadüf olmadığı, başarıların işte bunun gibi küçük ayrıntılarda gizli olduğuydu.”

         Bir Niksarlı olarak Tokatlılara tekrar tavsiye ediyorum Erbaanın havayolu imkanını kullanmayı, haftada dört gün saat 19,10 da uçmak için Erbaa’ dan ücretsiz aktarma imkanınız varolduğunu unutmayın. Tabii Niksarımızın ileri gelenleri de ilçemize 30 dakika yaklaşan havayolu imkanı için biraz çabalarlarsa Niksarlı da bu fırsattan istifade eder diye düşünüyorum. Ücretsiz havaalanı servisini THY karşılamakta, Erbaalının faydalandığı bu imkanı yakalamak 30 dakika ötemizde.

         Bilmem anlatabildim mi neden “başarılarının tesadüfi” olmadığını. Kimimize hep küçük gözüken böyle küçük ayrıntılar, büyüyerek sonra birer gerçek olarak karşımıza çıkmıyor mu?

         Gerçek ortada . Kral çıplak mı sizce de! 

Alıntı: http://www.niksardanismend.com/yazar.asp?yaziID=9