Biz farklıyız. Çünkü biz ERBAALIYIZ...

Halkalı Sülünler Doğaya Bırakıldı

İlçemiz Yeniden Keneyle Mücadele İçin Doğaya Sülün Bırakıldı
İlçemiz belediyesince, ölümlere neden olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığını yayan keneye karşı başlatılan doğal mücadele için belediyenin özel çiftliklerinde yetiştirilen Halkalı Sülünler bugün (27.07.2011) doğaya salındı...

Tokat'ın Erbaa ilçesi belediyesince, ölümlere neden olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığını yayan keneye karşı doğal mücadele başlatıldı. Erbaa Belediye Başkanı Ahmet Yenihan, Ölümlere neden olan kenelerle ilaçlı mücadele ekolojik dengeyi bozmaktadır. Yılda 1 milyon böcek yiyen sülünler, bu sorunla doğal mücadele sağlayacak. dedi. Kene ısırması sonucu bulaşan KKKA hastalığı nedeniyle bu yıl Tokat'ta şu ana kadar 8 kişi hayatını kaybetti. Tüm kent genelinde ve bölgedeki diğer illerde kene ile mücadele ilaçlama usulü ile devam ederken, Erbaa Belediyesi doğal mücadele yolunu seçti. 8 yıl önce ilçede kurulan Sülün yetiştirme tesisi ile her yıl doğaya binlerce Halkalı Sülün bırakılıyor. Bir sülünün yılda yaklaşık olarak 1 milyon böcek yediğini belirten Erbaa Belediye Başkanı Ahmet Yenihan, bu sayede kenelerin artışının doğal olarak önleneceğini belirtti. Çiftlikte yetiştirilen 10 bin sülünün doğaya bırakıldığını belirten Yenihan, Her yıl bin civarında Halkalı Sülün ve Kınalı keklik üretiyor ve doğaya salıyoruz. Bu projedeki amacımız, son yıllarda özellikle Anadolu'nun bu bölgelerinde musallat olan KKKA hastalığını üreten kene zararlısı ve buna benzer süne zararlılarıyla doğal yöntemle mücadele edilmesini amaçlıyoruz. İlaçla mücadele faydalı böceklerin ve kuşların da ölümüne neden oluyor. Bir ikinci amacımız da bilinçsiz avlanma sonucu yeşilırmak vadisinin yerel hayvanı olan Sülün yok olmakla karşı karşıya kalmıştı. Biz bu güzel hayvanın bu vadide tekrar sayısının artması ve yollarda ağaç kenarlarında sülünlerin görülmesi için bu projeyi başlattık. Bütün Türkiye'ye mesaj göndermek istiyorum. Artık çevre odaklı projelere önem vermeliyiz. Doğal yaşama saygı duymalıyız, yerel yönetimler başta olmak üzere bütün kamu görevlileri olarak el ele vererek bu gidişata dur deyip tersine çevirmeliyiz. Yaban hayatla adeta içe yaşamalıyız. dedi. Kaleboğazı mevkiinde düzenlenen Sülün bırakma programına kamu görevlileri, tema gönüllüleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. İlk etabı yapılan doğaya Sülün bırakma programında 450 Sülün serbest bırakıldı. Yıl sonuna kadar toplam 1500 sülünün bırakılacağı belirtildi.
(Doğan Haber Ajansı)

Yorumlar

Vildan Aksoy kullanıcısının resmi

Vildan Aksoy tarafından tarihinde gönderildi

Sn. Ahmet YENİHAN
Sizleri tebrik ediyorum.İlk önce insan olarak sonra halk olarak.
Keşke sizin gibi birkaç insan daha olsa ve o güzelim hayvanları çiftliklerde ticaret için kafeslerde hapsetmekmekten kurtarsa.
Küçücük kafeslerde sırf kendi zevkleri için hapis tutuyorlarya. İnanın içim sızlıyor.
ALLAH özene bezene yaratmış. Faydalarını görüyoruz. insanları kenelerden koruyor.
Ne mükemmel bir denge.
Ciddi bir proje olsada tüm Türkiyede uygulansa.
Ama olmuyor.
Bizim Çatalca belediyesinde köpek barınağı bile yok. sokaklar hayvan dolu.
Siz arayın Sn. Cem bey sizi örnek alsın. Istranca ormanlarının kıymeti bilinsin.
Saygılar
Vildan AKSOY

Yeni yorum ekle