Biz farklıyız. Çünkü biz ERBAALIYIZ...

Erbaa Zabıtasından Gürültü Denetimi

erbaaliyiz kullanıcısının resmi
3 Nisan, 2013 - 09:37 -- erbaaliyiz

Erbaa belediyesine bağlı zabıta ekipleri canlı müzik yapan işletmeler ve düğünlerde ses denetimlerini bundan sonra teknolojiyi kullanarak ölçecek. Gürültü kirliliği ve geçici işitme kayıplarına sebep olan yüksek şiddetteki seslerin önlenmesi için uygulama başlatıldı.

Erbaa belediyesi özellikle yaz aylarında şehir merkezindegerçekleşecek olan açılışlar, organizasyonlar ve canlı müzik yapan işletmeleriyeni alınan ses ölçüm cihazı ile denetleyecek.

Alınan bilgilere göre özellikle yaz aylarında vatandaşlardanyüksek ses nedeni ile sık sık şikayet alan Erbaa belediyesi zabıta müdürlüğü çözümüses dalgalarını ölçebilen ses ölçüm cihazı ile denetlemeye hazırlanıyor.

Alınan cihaz sayesinde yüksek sesin olduğu yerleri zabıtaekipleri rutin olarak denetleyecek. İnsan sağlığına zararlı hale gelen 90desibel ve üstü sesleri tespit ederek kabahatler kanuna göre ceza kesileceğiöğrenildi. Erbaa belediyesi Zabıta müdürü Ümit Cangür şehir merkezinde ve mahallelerde zabıtaekiplerimiz vatandaşlarımızın konforlu bir yaşam sürmeleri için çalışmalarınısürdürüyor, yeni alınan cihazla ekiplerimiz limitlerin üstünde ses çıkaran işletme ve yerleri tespit ederek uyarılara rağmen buhareketlerine devam eden kişilere kabahatler kanununa göre cezai işlemuygulayacak. Dedi.

90 desibel sesin üstündeki sesler vücuda zarar veriyor ve işitme bozukluklarına yol açıyor. 90desibel sesin üstünde ses yayan işletmelere kabahatler kanunun 36.maddesigereği 1.856 TL ila 9.295 TL para cezası uygulanıyor.